Z dniem 1 maja 2015 r. zostałem powołany na stanowisko Pełnomocnika Prezydenta ds. ochrony zwierząt i zapobiegania ich bezdomności (Zarządzenie Nr 124/2015 Prezydenta Miasta Przemyśla z dnia 30 kwietnia 2015 r.).
Podejmując się pełnienia tej funkcji pragnę objąć opieką nie tylko zwierzęta przebywające w schronisku dla bezdomnych zwierząt ale również te, które poprzez ludzkie działania lub bezczynność bytują na ulicach, podwórkach czy piwnicach.
To zwierzęta często porzucone przez dotychczasowych opiekunów, takie które zaznały nawet przez lata domowego ciepła a w sytuacji gdy zostały z różnych powodów wyrzucone na bruk często nie radzą sobie w środowisku miejskim, są narażone na ataki innych zwierząt, nie potrafią się bronić, znaleźć jedzenia, poprzez zbytnią ufność do ludzi doznają od nich krzywdy, są ofiarami wypadków komunikacyjnych a ich szanse na przetrwanie są niewielkie.
Jestem osobą, która w ramach struktur Urzędu Miejskiego będzie koordynatorem i inicjatorem ogólnomiejskich działań na rzecz bezdomnych zwierząt w celu rzeczywistej i wymiernej poprawy ich sytuacji - tak aby zapisy w programach opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności odpowiadały rzeczywistym potrzebom w tej materii a co najważniejsze były rzetelnie realizowane.
Będę dążył do wypracowania spójnego programu ochrony zwierząt łączącego zaangażowanie samorządu, rady miejskiej i rad osiedli, pracowników schroniska, straży miejskiej, stowarzyszeń i wolontariuszy. Oprócz najważniejszego celu tj. poprawy sytuacji zwierząt i rzeczywistej ich ochrony - Przemyśl może wypracować unikalną markę „Miasta przyjaznego zwierzętom” dając przykład innym samorządom.
O wszelkich działaniach i inicjatywach związanych z realizacją projektu „Przemyśl – miasto przyjazne zwierzętom” będę na bieżąco informował poprzez stronę internetową „Zwierzolubny Przemyśl” znajdującą się pod adresem: http://zwierzolubny.blogspot.com.
Proces rozwiązywania problemów związanych z bezdomnością zwierząt i poprawą warunków ich bytowania jest długofalowy ale będzie możliwy poprzez dokonanie gruntownej analizy zastanego stanu rzeczy oraz stworzenie platformy dla dyskusji, dialogu, wymiany doświadczeń i współpracy pomiędzy instytucjami, jednostkami i służbami miejskimi oraz ludźmi, którzy na co dzień zajmują się pokrzywdzonymi lub wymagającymi opieki i wsparcia zwierzętami.
Zapraszam do zapoznania się z bardziej szczegółowo opisanym zakresem działań, które będą podejmowane przez Pełnomocnika ds. ochrony zwierząt i zapobiegania ich bezdomności znajdującym się w stosownym Zarządzeniu >>>.
Przede wszystkim zachęcam do współpracy wszystkich tych, którym bliskie jest dobro zwierząt bezdomnych i wolno żyjących.
Przemysław Grządziel
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Przemyśla
ds. ochrony zwierząt i zapobiegania ich bezdomności
Szanowni Państwo,
Z dniem 1 maja 2015 r. powołałem Pełnomocnika Prezydenta ds. ochrony zwierząt i zapobiegania ich bezdomności (Zarządzenie Nr 124/2015 Prezydenta Miasta Przemyśla z dnia 30 kwietnia 2015 r.). Dostrzegając problem bezdomności zwierząt postawiłem na osobę, która podejmie się tego trudnego wyzwania i ma świadomość złożoności tematu.
- współtworzenie spójnego programu ochrony zwierząt łączącego zaangażowanie samorządu, rady miejskiej i rad osiedli, pracowników schroniska, straży miejskiej, stowarzyszeń i wolontariuszy, - organizowanie spotkań i konsultacji z jednostkami miejskimi, organizacjami pozarządowymi, społecznymi opiekunami zwierząt oraz współorganizowanie przedsięwzięć, projektów i konkursów promujących ochronę zwierząt oraz zapobieganie ich bezdomności,
- prowadzenie spraw związanych z bieżącym nadzorem nad schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w tym dotyczących m.in. monitorowania liczebności zwierząt przebywających w schronisku, gospodarowania zasobami finansowymi i materialnymi, współpracy z gabinetami weterynaryjnymi, skuteczności działań adopcyjnych, współpracy z organizacjami pozarządowymi i społecznymi opiekunami zwierząt,
- wsparcie działalności stowarzyszeń i wolontariuszy, prowadzenie edukacji lokalnej społeczność na temat szacunku dla zwierząt oraz problemu bezdomności, inicjowanie i wspieranie akcji adopcyjnych i monitorowanie ich rezultatów.
To oczywiście zaledwie część wyzwań jakie stoją przed Pełnomocnikiem, który w pierwszej kolejności dokona gruntownej analizy zastanego stanu rzeczy a poprzez współpracę i zaproszenie do dyskusji wspomnianych wyżej podmiotów wypracuje rzetelny program działania, szkoleń i edukacji.
Oprócz najważniejszego celu tj. poprawy sytuacji zwierząt i rzeczywistej ich ochrony - Przemyśl może wypracować unikalną markę „Miasta przyjaznego zwierzętom” dając przykład innym samorządom. Zapraszam do zapoznania się z bardziej szczegółowo opisanym zakresem działań, które będą podejmowane przez Pełnomocnika znajdującym się w Zarządzeniu w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Prezydenta ds. ochrony zwierząt i zapobiegania ich bezdomności.
Robert Choma
Prezydent Miasta Przemyśla