Spotykając się i rozmawiając ze „zwierzolubnymi” często słyszę, że świadczona przez nich pomoc zwierzętom bezdomnym i poszkodowanym byłaby efektywniejsza gdyby dostępne byłyby większe środki finansowe. Nie ukrywam, że skala problemów i potrzeb w temacie ochrony zwierząt i zapobiegania ich bezdomności jest spora a środki te są niewystarczające. Będę zabiegał o zwiększenie budżetu na rzecz zwierząt na przyszłość jak również starał się pozyskiwać środki ze źródeł zewnętrznych. Jak pewnie domyślacie się nie będzie to łatwe ale już teraz, my „zwierzolubni” – a właściwie będące pod naszą opieką zwierzęta, moglibyśmy skorzystać z możliwości jaką daje nam budżet obywatelski.
W dużym skrócie budżet obywatelski są to środki pieniężne budżetu Gminy Miejskiej Przemyśl, przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych oraz remontów wybranych przez mieszkańców Miasta. Zgłaszanym projektem może być każda inicjatywa obywatelska określająca zadanie, która przyczynia się do pozytywnego rozwoju Miasta. Inicjatywą obywatelską może być np. budowa, ulepszenie lub remont elementu infrastruktury miejskiej, działanie o charakterze inwestycyjnym, mające na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców, wydatek inwestycyjny o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.
Więcej informacji o budżecie obywatelskim znajdziecie Państwo na stronie miejskiej: Klik tutaj>>>
Znajduje się tam obowiązujący regulamin a także zaproszenie do konsultacji nad kształtem regulaminu przyszłorocznego tak aby zawarte w nim zapisy były konkretne, usprawniające proces składania i wyłaniania pomysłów wnioski. Proszę o uwagi i ewentualnie zastrzeżenia do dotychczasowej procedury.
Chciałbym przedstawić Wam mój pomysł na skorzystanie z budżetu obywatelskiego, który obejmował by zakup lub zbudowanie domków dla tych zwierząt, które nie mają stałego schronienia.
Warunkiem otrzymania przez np. społecznego opiekuna zwierząt kociego schronienia byłaby zgoda administratora terenu na jego umieszczenie.
Każdy karmiciel i opiekun kotów wolno żyjących, który zgłosiłby zapotrzebowanie na koci domek byłby zobowiązany do zadbanie o czystość w miejscu dokarmiania i schronienia, kontrolowania i ewidencjonowanie populacji a zarządcy posesji czy zarządy rad osiedlowych byliby zobowiązani do nie utrudniania pracy społecznym opiekunom dokarmiającym zwierzęta i opiekującym się tymi kocimi azylami.
Przemyślane ulokowanie kocich domków umożliwiałoby dokarmianie zwierząt w miejscach ich bytowania, ułatwiało odławianie je do sterylizacji i kastracji, odrobaczanie i odpchlanie oraz kwalifikowanie, które z tych zwierząt wymagają leczenia.
Domki dla kotów ustawiane byłyby jedynie w bezpiecznych miejscach, aby zapobiec aktom zabijania zwierząt lub znęcania się nad nimi. W wytypowaniu odpowiednich miejsc konieczne są konsultacje z ludźmi na co dzień opiekującymi się zwierzętami na ich ulicach/osiedlach.
Stąd ponawiam moją prośbę skierowaną do stowarzyszeń, wolontariuszy i innych zwierzolubnych o zewidencjonowanie najczęstszych miejsc bytności zwierząt, podanie lokalizacji kocich stołówek i kocich gniazd.
Zapraszam Was do nadsyłania propozycji do tegorocznego budżetu obywatelskiego mających na celu rzeczywistą i wymierną poprawę sytuacji bezdomnych zwierząt w Przemyślu. Pomysły powinny być dobrze przemyślane, przedyskutowane i przekalkulowane. Pragnąc zaktywizować miłośników zwierząt do działania zapewniam swoją pomoc w opracowaniu zgłaszanych projektów.
Przemysław Grządziel
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Przemyśla
ds. ochrony zwierząt i zapobiegania ich bezdomności