czwartek, 28 maja 2015

Zwierzaczki na Komendzie...

Odkąd objąłem funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta Przemyśla ds. ochrony zwierząt i zapobiegania ich bezdomności prowadzę ścisłą współpracę z Komendą Straży Miejskiej w Przemyślu. Wspólnie staramy się wypracować skuteczne i odpowiadające rzeczywistym potrzebom mechanizmy dotyczące ochrony zwierząt bezdomnych, które znajdą swe odzwierciedlenie m.in. w zapisach przyszłorocznego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Przemyślu. O naszych wspólnych projektach, pomysłach i realizacjach będę Państwa informował na bieżąco.

Jak pewnie wiecie wiele zwierząt trafia na Komendę Straży Miejskiej w Przemyślu w wyniku akcji wyłapywania i działania pogotowia interwencyjnego. Strażnicy przygotowali dla nich specjalne boksy, w których zwierzęta przebywają do czasu odnalezienia właściciela (w przypadku zwierząt zagubionych), przewiezione do Schroniska (zwierzęta bezdomne) lub lecznicy weterynaryjnej (zwierzęta ranne).

Jakiś czas temu przedstawiłem Komendantowi pomysł rozważenia możliwości współpracy Straży Miejskiej z wolontariuszami i stowarzyszeniami polegającej na przechowaniu zwierzęcia dłużej niż ma to miejsce obecnie, np. na czas odnalezienia właściciela lub znalezienia zwierzęciu domu adopcyjnego, podczas którego wolontariusz zobowiązał by się do opieki nad takim zwierzęciem.

Pomysł został bardzo dobrze przyjęty i zaaprobowany przez Komendanta Straży Miejskiej pana Jana Geneję - czego efektem jest podjęcie współpracy z pierwszą wolontariuszką - panią Sylwią Jujką.

W skrócie przedstawię ideę opieki nad zwierzętami na terenie Komendy Straży Miejskiej w Przemyślu przez opiekuna/wolontariusza. Praca opiekuna polegać będzie m.in. na:

a) pomocy w zakresie właściwej opieki nad zwierzętami tymczasowo przebywającymi w wydzielonym pomieszczeniu na terenie Komendy;
b) pomocy przy karmieniu, pojeniu i pielęgnacji zwierząt;
c) wyprowadzaniu psów na spacery;
d) wykonywaniu drobnych prac porządkowych na terenie pobytu zwierząt;
e) pomocy w ustaleniu właściciela zwierzęcia;
f) pomocy w ocenieniu czy przebywające na terenie Komendy zwierzę jest bezdomne, porzucone, zagubione lub wymagające opieki weterynaryjnej;
g) prowadzeniu akcji informacyjnych i adopcyjnych.


Opiekun będzie mógł przebywać na wyznaczonym terenie Komendy oraz włączyć się w cykl prac wcześniej uzgodnionych z Komendą. Zobowiązany jest ściśle przestrzegać zasad panujących na Komendzie a przed przystąpieniem do pracy ma obowiązek zgłosić się do dyżurnego celem przedstawienia planu wykonywanych w danym dniu czynności.

Opiekun wykonuje swoje prace w miarę swoich możliwości organizacyjnych i czasowych. W przypadku czasowego braku możliwości wykonywania prac wolontariusz wskazuje swego zmiennika, którym jest inny opiekun, z którym Komenda zawrze stosowne porozumienie. Dyżurny Komendy jest zobowiązany umożliwić dostęp wolontariuszowi do wydzielonego pomieszczenia gdzie przebywają zwierzęta jak również informować Wolontariusza o nowo przybyłych zwierzętach.


Przemysław Grządziel

Pełnomocnik Prezydenta Miasta Przemyśla
ds. ochrony zwierząt i zapobiegania ich bezdomności