czwartek, 14 maja 2015

Spotkanie ze stowarzyszeniami i zwierzolubnymi

Wczoraj odbyło się moje spotkanie ze stowarzyszeniami, wolontariuszami i sympatykami zwierząt.

Obecnym serdecznie dziękuję za przybycie oraz wiele cennych uwag i spostrzeżeń dotyczących problemów i potrzeb związanych z bezdomnością zwierząt.

Wszystkich zainteresowanych losem zwierząt zapewniam, że jest to zaledwie pierwsze z wielu spotkań, które będę cyklicznie organizował.

Poniżej przedstawiam tematy, które poruszane były przeze mnie na wspomnianym spotkaniu.


Spotkanie ze stowarzyszeniami i wolontariuszami w dniu 13 maja 2015 r.




W związku z powołaniem mnie na stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Przemyśla ds. ochrony zwierząt i zapobiegania ich bezdomności proszę o podjęcie współpracy na rzecz poprawy warunków bytowania zwierząt przebywających w Schronisku, domach tymczasowych oraz bytujących na ulicach, podwórkach czy piwnicach.  Zapraszam do włączenia się w ogólnomiejskie działania, które będę inicjował i koordynował.


1. Określenie rozmiaru bezdomności zwierząt w Przemyślu:

Bazując na Państwa doświadczeniach i codziennej działalności na rzecz zwierząt chciałbym określić skalę ich bezdomności w naszym mieście. Określenie dokładnej liczby bezdomnych zwierząt będzie trudne ale chciałbym Państwa zaangażować do zewidencjonowania najczęstszych miejsc bytności zwierząt, podanie lokalizacji kocich stołówek i kocich gniazd. Wiele ze zwierząt bezdomnych, szczególnie kotów, trafia do domów tymczasowych. Proszę o  wskazanie takich domów oraz określenie choć w przybliżeniu ilość przebywających tam zwierząt.

Monitorowanie/patrolowanie miejsc bytności zwierząt, ewidencja domów tymczasowych pozwolą na kontrolowanie populacji zwierząt a przede wszystkim pozwolą określenie potrzeb np. podczas planowania zakupu karmy czy udzielenia jakiejś innej formy wsparcia osobom opiekującymi się bezdomnymi zwierzętami.


2. Akcje adopcyjne.

Należy wyraźnie podkreślić, że domy tymczasowe podobnie jak schronisko dla bezdomnych zwierząt posiadają ograniczenia jeśli chodzi o przystosowane do pobytu liczby kotów i psów. Przekroczenie pewnej granicy pociąga za sobą konsekwencje w postaci  braku możliwości zapewnienia odpowiedniej opieki oraz warunków bytowania, zwiększonej  zapadalności na choroby.

Najważniejsza zmiana jaka musi zajść to uświadamianie, że nie są one zabawkami do przytulania, które bierze się do domu w przypływie impulsu, jako np. prezent dla dziecka. Nie są też rzeczą, której można się pozbyć gdy zabraknie siły, warunków, możliwości opieki lub po prostu się znudzą. To jest misja edukacyjna, której powinien mieć świadomość każdy organizator akcji adopcyjnej, pracownik schroniska, wolontariusz czy hodowca prowadząc weryfikację potencjalnych opiekunów oraz monitorując efekty takich adopcji.

Akcje adopcyjne – tak ale rozsądne. Nie każdy może adoptować zwierzę i nie każdy nadaje się na opiekuna. Konieczne są: weryfikacja osób i sporządzanie ewidencji osób adoptujących, przed oddaniem komuś do adopcji sprawdzenie czy jest to pierwsza adopcja czy któraś z kolei, co się dzieje z poprzednio adoptowanymi zwierzętami, sporządzenie „czarnej listy” osób, które pozbyły się adoptowanego zwierzęcia, nie mają odpowiednich warunków do opieki nad zwierzęciem lub swym zachowaniem i postępowaniem wobec zwierząt budzą wątpliwość co do bycia odpowiedzialnym opiekunem.


3. Sytuacja kotów miejskich:

Nie wszystkie koty, które bytują na ulicach, podwórkach czy piwnicach są kotami bezdomnymi. Za takie należy uznać koty porzucone przez dotychczasowych opiekunów, takie które zaznały nawet przez lata domowego ciepła a w sytuacji gdy zostały z różnych powodów wyrzucone na bruk często nie radzą sobie w środowisku miejskim, są narażone na ataki innych zwierząt, nie potrafią się bronić, znaleźć jedzenia, poprzez zbytnią ufność do ludzi doznają od nich krzywdy, są ofiarami wypadków komunikacyjnych, ich szanse na przetrwanie są niewielkie.

Koty wolno żyjące (dzikie, miejskie, piwniczne) są ważnym elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni. Te koty nie są zwierzętami bezdomnymi, gdyż miejsca w których żyją stały się dla nich naturalnym środowiskiem bytowania. Nie powinno się ich wyłapywać ani gdziekolwiek wywozić, lecz stwarzać dobre warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia.

Przygotowuję projekt uchwały w tej sprawie, którą będę chciał przedstawić Radzie Miejskiej. Chcę również zwrócić się do Rady Miejskiej i Zarządów Osiedli o możliwości całorocznego udostępnienia schronienia dla kotów wolno żyjących poprzez stworzenie m.in. bezpiecznego schronienia w nieużywanym (wydzielonym) pomieszczeniu piwnicznym, z możliwością swobodnego wejścia i wyjścia. Pomieszczenie, w którym przebywają koty powinno być zamknięte dla osób postronnych, a stały dostęp należy zapewnić zarejestrowanemu opiekunowi.

4. Pomoc zwierzętom bezdomnym i wolnożyjącym powinna głównie odbywać się poprzez:

- dokarmianie zwierząt w miejscach ich bytowania – takie kocie stołówki powinny być usytuowane w bezpiecznych dla nich miejscach by uniemożliwić zrobienie im krzywdy lub zatrucie jedzenia,

- monitorowanie/patrolowanie miejsc bytności zwierząt, kontrolowanie i ewidencjonowanie ich populacji, rejestracja kocich gniazd, rejestracja osób opiekujących się nimi i udzielanie im wsparcia,

- kwalifikowanie, które z tych zwierząt są porzucone, bezradne i wymagające opieki poprzez jak najszybsze znalezienie im właściwego opiekuna lub/i wymagające leczenia,

- W celu kontroli populacji kotów wolno żyjących przeprowadzanie ich sterylizacji lub kastracji,

- zakup/zbudowanie domków dla tych zwierząt, które nie mają stałego schronienia. Ustawiane jedynie w bezpiecznych miejscach (ogrodzonych, strzeżonych lub monitorowanych), aby zapobiec aktom zabijania zwierząt lub znęcania się nad nimi. W wytypowaniu odpowiednich miejsc konieczne są konsultacje z ludźmi na co dzień opiekującymi się zwierzętami na ich ulicach/osiedlach.

5. Wsparcie działalności stowarzyszeń i wolontariuszy.


Rozmawiałem z Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych na temat możliwości przeprowadzenia szkolenia obejmującego tematykę wolontariatu. Jakimi innymi szkoleniami byliby Państwo zainteresowani?

To jest nasze pierwsze spotkanie. Przedstawione przeze mnie tematy nie wyczerpują zakresu problemów i potrzeb, proces ich rozwiązywania jest długofalowy ale poprawa sytuacji zwierząt bezdomnych i wolno żyjących jest możliwa poprzez współpracę, której formy będziemy wspólnie wypracowywać. Proszę wskazać jakich form wsparcia i współpracy Państwo oczekują.


6. Platforma dyskusji i współpracy:

Moim celem jest wypracowanie spójnego programu ochrony zwierząt łączącego zaangażowanie samorządu, rady miejskiej, pracowników schroniska, straży miejskiej, stowarzyszeń
i wolontariuszy. Stworzenie platformy dla dyskusji i współpracy pomiędzy tymi podmiotami.

Proszę o wyłonienie spośród siebie osób do kontaktów, które będą waszymi reprezentantami. Np. jeśli są Państwo przedstawicielami stowarzyszenia to ważne jest aby sprawy, problemy i tematy były wcześniej uzgodnione z innymi członkami i stanowiły wspólne stanowisko.

Kontaktować się ze mną można na różne sposoby. Moje biuro mieści się w budynku przy ul. Wodna 11, pokój nr 317 na II piętrze. Telefon służbowy to (16) 675 20 60, e-mail służbowy: p.grzadziel@um.przemysl.pl. O wszelkich działaniach i inicjatywach będę na bieżąco informował poprzez stronę internetową „Zwierzolubny Przemyśl” znajdującą się pod adresem: http://zwierzolubny.blogspot.com. Kontakt jest więc też możliwy poprzez tę stronę oraz adres mailowy, który mogę odbierać poza godzinami roboczymi, tj. zwierzolubny.przemysl@o2.pl.

Proponuję spotkania cykliczne w sprawie omówienia różnych tematów, na które będziemy się umawiać się na bieżąco i w miarę potrzeb. Proszę więc o podanie/przesłanie danych kontaktowych do Państwa (adres, telefon, e-mail) w celu sprawnego przepływu informacji.

Aby móc podjąć skuteczne i odpowiadające rzeczywistym problemom i potrzebom działania należy dokonać gruntownej analizy zastanego stanu rzeczy. Proszę więc o odpowiedź i ustosunkowanie się do powyższych tematów.

Przemysław Grządziel
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Przemyśla
ds. Ochrony Zwierząt i Zapobiegania Ich Bezdomności